Sepetim:

Boş - 0,00 TL
Sepetinizde hiç ürün yok.

0

Üyelik, Sipariş ve Teslimat Teknik Destek ve Arıza İade İşlemleri Ödeme ve Güvenlik TeknoBiyotik Hakkında Mesafeli Satış Sözleşmesi Diğer Konular
http://www.akortek.org/assets/mesafeli_sozlesme.png
Satın Aldığım Ürünümle İlgili Teknik Destek Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?
Satın aldığınız ürünle ilgili herhangi teknik bir konuda danışmak için lütfen sitenin sağ üst kısmında bulunan "Müşteri Destek" linkine tıklayınız. Gelen destek talepleri ekranında "Yeni Destek Talebi Oluştur" kısmında "Ürün Bilgisi" başlığını seçiniz, sorunuzu yazınız. Sorunuz ilgili arkadaşlarımız tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.

Ürünüm Arızalandı Ne Yapmalıyım?
Satın aldığınız ürünle ilgili arıza kaydı açtırmak için lütfen sitenin sağ üst kısmında bulunan "Müşteri Destek" linkine tıklayınız. Gelen destek talepleri ekranında "Yeni Destek Talebi Oluştur" kısmında "Arıza Bildirimi" başlığını seçiniz, arızalı ürünle ilgili lütfen olabildiğince fazla detayı konu kısmına yazınız. Yetersiz açıklama durumunda ürünlerinizin teknik servis işlemleri yeterli sonuç vermeyebilir ve teknik servis departmanı konuyla ilgili sizden ek bilgi isteyebilir. Lütfen arızalı ürün kaydı açtırdığınızda "Geçmiş Destek Taleplerim" başlığı altından açtığınız kaydın son durumunu takip ediniz. Telebinizi gönderdikten sonra destek departmanımız en kısa sürede size yanıt verecektir. Geçmiş destek taleplerinizi yine "Müşteri Destek" kısmından takip edebilirsiniz. Arızalı ürün bildirim taleplerinizde lütfen teknik servisimiz size onay vermeden herhangi bir ürün gönderimi yapmayınız.

Arızalı Ürünün Gönderim Ücretini Kim Karşılıyor?
Kutusundan alındığı şekliyle arızalı çıkan veya ilk 30 gün içerisinde arızalanan ürünlerin kargo bedeli Teknobiyotik tarafından karşılanmaktadır. Bunun dışındaki arızalarda gönderim ücreti ürün sahibine aittir.
ÖNEMLİ UYARI: Karşı ödemeli gönderilerinizi mutlaka ARAS kargo ile yapmanız gereklidir aksi halde kargonuz kabul edilmeyecektir.

Ürünün Kendi Kutusunu Bulamıyorum Ne Yapmalıyım?
Ürünün kendi kutusu elinizde yoksa lütfen ürünü boyutlarına uygun harici bir kutu içerisine koyun. Korumasız şekilde gönderilen ürünlerde oluşabilecek kargo hasarlarından firmamız sorumlu değildir.

Ürünümle İlgili Arıza İşlemi Ne Zaman Sonuçlanır?
Teknobiyotik bir Akortek Bilişim sitesi olduğundan Akortek Bilişim'e ait ürünlerde arıza işlemleri ürün bize ulaştıktan sonra ortalama 4 iş günü içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Diğer ürünlerde ise ortalama 7, maksimum 20 iş günü içerisinde arızalı ürününüzle ilgili işlemler sonuçlandırılır.